Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Die Verkaufsregeln fürs Holz werden durch Anordnung des Generaldirektors der Staatsforste festgelegt.

Polski przebój

Polnische Holzprodukte, wie Möbel, Fenster- und Türrahmen, Jachtboote, Papier und Verpackungen, sind wahre Markthits.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jemioła zabija jodły

Jemioła zabija jodły

Jemioła jodłowa, jeden z trzech gatunków tego pasożyta w Polsce, zawsze występowała w drzewostanach jodłowych. Pewnego rodzaju atrakcja dla ludzi dotąd nie stanowiła istotnego zagrożenia dla trwania lasów jodłowych.

Niestety, okres tolerancji dla obecności jemioły w lesie minął – jej ilość zatrważa.

Przy współpracy z SGGW w Warszawie rozpoczęliśmy szeroko zakrojoną akcję inwentaryzacji zaatakowanych drzewostanów, aby szczegółowo określić kompleksowy kierunek zwalczania tego pasożyta.

Do czasu otrzymania wyników analiz naukowców, w ramach codziennych obowiązków musimy usuwać z drzewostanów porażone drzewa. Nie można już czekać, czas nie jest tutaj naszym sprzymierzeńcem !

Trzeba działać szybko i skutecznie. Skala naszych działań będzie dostosowana do skali porażenia drzewostanów jodłowych.

Nasze największe obawy nie dotyczą jednak tylko dojrzałych drzew, przeraża nas możliwość zarażenia młodych jodeł, które w konsekwencji doprowadzi do obumarcia całych drzewostanów, a tym samym do powolnego ustępowania  tego gatunku z polskich lasów, niestety wraz z jemiołą.

Nie możemy do tego dopuścić.

Oczywiście nie jest naszym celem całkowite wyeliminowanie jemioły z drzewostanów, jest to fizycznie niemożliwe. Niemniej, będziemy dążyć do maksymalnego zredukowania ilości drzew porażonych jemiołą, przez co ochronimy młode pokolenie.