Asset Publisher
Gdzie zapalić ognisko
Za palenie ogniska lub używanie otwartego ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonym można zapłacić mandat lub grzywnę od 20 do 5000 zł.
Na terenie naszego nadleśnictwa wyznaczono miejsca, gdzie bez obaw o zagrożenie pożarowe i konsekwencje prawne można rozpalić ognisko lub grilla. Pierwsze znajduje się na początku ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Dolina Hołubli. Dojazd do Doliny Hołubli: od Przemyśla drogą wojewódzką 884 w kierunku Dubiecka, za miejscowością Wapowce należy skręcić w prawo (w dół), z drogi widoczna jest tablica kierunkowa z nazwą ścieżki.
Drugie miejsce przygotowano przy stanowisku dokumentacyjnym Mur Krzeczkowski. Do Krzeczkowskiego Muru dotrzemy jadąc drogą krajową nr 28 z Przemyśla w kierunku Birczy. Za wsią Olszany skręcamy ostro w prawo w kierunku Krzeczkowej. Wędrując niebieskim szlakiem PTTK zgodnie z tabliczką kierunkową dotrzemy wprost do celu.
Asset Publisher
Jemioła zabija jodły
Jemioła zabija jodły
Jemioła jodłowa, jeden z trzech gatunków tego pasożyta w Polsce, zawsze występowała w drzewostanach jodłowych. Pewnego rodzaju atrakcja dla ludzi dotąd nie stanowiła istotnego zagrożenia dla trwania lasów jodłowych.
Niestety, okres tolerancji dla obecności jemioły w lesie minął – jej ilość zatrważa.
Przy współpracy z SGGW w Warszawie rozpoczęliśmy szeroko zakrojoną akcję inwentaryzacji zaatakowanych drzewostanów, aby szczegółowo określić kompleksowy kierunek zwalczania tego pasożyta.
Do czasu otrzymania wyników analiz naukowców, w ramach codziennych obowiązków musimy usuwać z drzewostanów porażone drzewa. Nie można już czekać, czas nie jest tutaj naszym sprzymierzeńcem !
Trzeba działać szybko i skutecznie. Skala naszych działań będzie dostosowana do skali porażenia drzewostanów jodłowych.
Nasze największe obawy nie dotyczą jednak tylko dojrzałych drzew, przeraża nas możliwość zarażenia młodych jodeł, które w konsekwencji doprowadzi do obumarcia całych drzewostanów, a tym samym do powolnego ustępowania tego gatunku z polskich lasów, niestety wraz z jemiołą.
Nie możemy do tego dopuścić.
Oczywiście nie jest naszym celem całkowite wyeliminowanie jemioły z drzewostanów, jest to fizycznie niemożliwe. Niemniej, będziemy dążyć do maksymalnego zredukowania ilości drzew porażonych jemiołą, przez co ochronimy młode pokolenie.