Asset Publisher Asset Publisher

Gdzie zapalić ognisko

Za palenie ogniska lub używanie otwartego ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonym można zapłacić mandat lub grzywnę od 20 do 5000 zł.

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Według kodeksu wykroczeń art. 82 § 3. „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.”

Na terenie naszego nadleśnictwa wyznaczono miejsca, gdzie bez obaw o zagrożenie pożarowe i konsekwencje prawne można rozpalić ognisko lub grilla. Pierwsze znajduje się na początku ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Dolina Hołubli. Dojazd do Doliny Hołubli: od Przemyśla drogą wojewódzką 884 w kierunku Dubiecka, za miejscowością Wapowce należy skręcić w prawo (w dół), z drogi widoczna jest tablica kierunkowa z nazwą ścieżki.

Drugie miejsce przygotowano przy stanowisku dokumentacyjnym Mur Krzeczkowski. Do Krzeczkowskiego Muru dotrzemy jadąc drogą krajową nr 28 z Przemyśla w kierunku Birczy. Za wsią Olszany skręcamy ostro w prawo w kierunku Krzeczkowej. Wędrując niebieskim szlakiem PTTK zgodnie z tabliczką kierunkową dotrzemy wprost do celu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowy Pomnik Przyrody

Nowy Pomnik Przyrody

W Leśnictwie Średnia powstał nowy Pomnik Przyrody. Jest nim okazały buk zwyczajny (Fagus sylvatica), który otrzymał imię Franciszek.

Franciszek ma ok. 150 - 200 lat, obwód jego pnia (na wysokości 1,3 m nad ziemią, czyli w tzw. pierśnicy) wynosi 343 cm, a zmierzona przez nas wysokość to ok. 45 m. Jest więc wyjątkowo wysoki, najpewniej za sprawą specyficznych warunków, w których rośnie. Nasz nowy pomnik znajduje się w dolinie, jest doskonale osłonięty od wiatrów. Ma potężną rozłożystą koronę i co najważniejsze, jest zdrowy. Buk ten bez wątpienia jest wyjątkowy na tle otaczającego lasu, dlatego to właśnie jego Leśniczy zgłosił do objęcia taką formą ochrony.

Pomnikami przyrody mogą zostać nie tylko pojedyncze drzewa, ale także krzewy, ich skupiska lub twory przyrody nieożywionej jak głazy, skały czy jaskinie. Pomniki powinny odznaczać się i wyróżniać wśród innych tworów. Ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy.