Asset Publisher Asset Publisher

ochrona_przyrody

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

OCHRONA PRZYRODY

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla. Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronnei lasy  wokół miasta Przemyśla.

Lasy ochronne stanowią 69,41% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Krasiczyn (60,82% w obrębie Krasiczyn, 84,47% w obrębie Hołubla). Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronne i lasy położone w granicach administracyjnych miasta Przemyśla (i w odległości 10 km od jego granic).

 

W lasach Nadleśnictwa Krasiczyn występują chronione gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Wśród najciekawszych można by wymienić: języcznik zwyczajny, kłokoczka południowa, lilia złotogłów, pióropusznik strusi, wawrzynek wilcze łyko, widłak goździsty i wiele innych cennych przyrodniczo roślin. Na terenie administracyjnym nadleśnictwa występuje również niezwykłe bogactwo ornitologiczne z takimi ptakami jak chociażby bielik czy bocian czarny. Nie brakuje również zwierząt chronionych, w tym drapieżników, takich jak niedźwiedź, wilk, ryś czy żbik. Sporą ekspansję wykazuje także bóbr europejski, który zadomawia się w malowniczych dolinach potoków leśnych.  


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Artyści inspirują się lasem

Artyści inspirują się lasem

W ramach projektu artystycznego „w Zgodzie z naturą” artyści z Ameryki Południowej i Kanady odwiedzili lasy Pogórza Przemyskiego i Bieszczadów. Zainspirowani przyrodą będą tworzyć prace reprezentujące różne formy artystyczne. Mieliśmy przyjemność spotkać się na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn.

W dniu 31.10 gościliśmy uczestników projektu artystycznego z Kanady, Kolumbii, Wenezueli i Brazylii. Współtwórcą projektu pod roboczą nazwą w Zgodzie z naturą jest Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin z Krakowa.  Inicjatywa ma na celu wymianę kulturalną, która sprowokuje ważne pytania dotyczące lasów, ich trwałości i znaczenia dla przetrwania naszych kultur. Program obejmuje stworzenie prac po pobycie i inspiracji lasami na trzech kontynentach, w Polsce, Brazylii i Kanadzie. Wszystkie prace mają uchwycić ducha dzikiej przyrody aby wyrazić jej kruchość i wartość. Efekty w postaci obrazów, rysunków, grafik, fotografii i rzeźb oraz instalacji będą prezentowane na wystawach w krajach , z których pochodzą uczestnicy sympozjum.

Naszych gości zaprosiliśmy na wycieczkę objazdową po lasach Nadleśnictwa Krasiczyn. Pokazaliśmy malownicze widoki na przysiółek Huciska i młode pokolenie lasu w leśnictwie Cisowa. Prezentowaliśmy odsłonięcia fliszu karpackiego, widoczne najdokładniej na Krzeczkowskim Murze. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem przy ścieżce przyrodniczej „Dolina Hołubli”.

Jesteśmy ciekawi prac jakie powstaną po inspiracji lasami Pogórza Przemyskiego.

 

Martyna Śliwińska-Siuśta