Asset Publisher Asset Publisher

ochrona_przyrody

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

OCHRONA PRZYRODY

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla. Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronnei lasy  wokół miasta Przemyśla.

Lasy ochronne stanowią 69,41% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Krasiczyn (60,82% w obrębie Krasiczyn, 84,47% w obrębie Hołubla). Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronne i lasy położone w granicach administracyjnych miasta Przemyśla (i w odległości 10 km od jego granic).

 

W lasach Nadleśnictwa Krasiczyn występują chronione gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Wśród najciekawszych można by wymienić: języcznik zwyczajny, kłokoczka południowa, lilia złotogłów, pióropusznik strusi, wawrzynek wilcze łyko, widłak goździsty i wiele innych cennych przyrodniczo roślin. Na terenie administracyjnym nadleśnictwa występuje również niezwykłe bogactwo ornitologiczne z takimi ptakami jak chociażby bielik czy bocian czarny. Nie brakuje również zwierząt chronionych, w tym drapieżników, takich jak niedźwiedź, wilk, ryś czy żbik. Sporą ekspansję wykazuje także bóbr europejski, który zadomawia się w malowniczych dolinach potoków leśnych.  


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowy Pomnik Przyrody

Nowy Pomnik Przyrody

W Leśnictwie Średnia powstał nowy Pomnik Przyrody. Jest nim okazały buk zwyczajny (Fagus sylvatica), który otrzymał imię Franciszek.

Franciszek ma ok. 150 - 200 lat, obwód jego pnia (na wysokości 1,3 m nad ziemią, czyli w tzw. pierśnicy) wynosi 343 cm, a zmierzona przez nas wysokość to ok. 45 m. Jest więc wyjątkowo wysoki, najpewniej za sprawą specyficznych warunków, w których rośnie. Nasz nowy pomnik znajduje się w dolinie, jest doskonale osłonięty od wiatrów. Ma potężną rozłożystą koronę i co najważniejsze, jest zdrowy. Buk ten bez wątpienia jest wyjątkowy na tle otaczającego lasu, dlatego to właśnie jego Leśniczy zgłosił do objęcia taką formą ochrony.

Pomnikami przyrody mogą zostać nie tylko pojedyncze drzewa, ale także krzewy, ich skupiska lub twory przyrody nieożywionej jak głazy, skały czy jaskinie. Pomniki powinny odznaczać się i wyróżniać wśród innych tworów. Ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy.