Asset Publisher Asset Publisher

ochrona_przyrody

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

OCHRONA PRZYRODY

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla. Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronnei lasy  wokół miasta Przemyśla.

Lasy ochronne stanowią 69,41% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Krasiczyn (60,82% w obrębie Krasiczyn, 84,47% w obrębie Hołubla). Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronne i lasy położone w granicach administracyjnych miasta Przemyśla (i w odległości 10 km od jego granic).

 

W lasach Nadleśnictwa Krasiczyn występują chronione gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Wśród najciekawszych można by wymienić: języcznik zwyczajny, kłokoczka południowa, lilia złotogłów, pióropusznik strusi, wawrzynek wilcze łyko, widłak goździsty i wiele innych cennych przyrodniczo roślin. Na terenie administracyjnym nadleśnictwa występuje również niezwykłe bogactwo ornitologiczne z takimi ptakami jak chociażby bielik czy bocian czarny. Nie brakuje również zwierząt chronionych, w tym drapieżników, takich jak niedźwiedź, wilk, ryś czy żbik. Sporą ekspansję wykazuje także bóbr europejski, który zadomawia się w malowniczych dolinach potoków leśnych.  


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Raport „Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych” już dostępny

Raport „Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych” już dostępny

Od kilku dni można zapoznać się z treścią zwartego dokumentu prezentującego w przystępnej formie zasady i istotę funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Prezentuje on również mnogość działań podejmowanych przez leśników w różnych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego, jak również wkład w realizację funkcji środowiskowych za lata 2019-2020.

Lasy Państwowe funkcjonują od 1924 roku a ich misja społeczna realizowana jest poprzez wielofunkcyjną gospodarkę leśną, z założeniem, że trzy funkcje: gospodarcza, przyrodnicza i społeczna, są równoważne i ściśle ze sobą powiązane. Jednocześnie leśnictwo musi odpowiadać na zmieniające się oczekiwania społeczne, stąd ciągła ewolucja  w podejściu do  udostępniania lasów dla różnych form aktywności ludzkiej.

Zainteresowani znajdą w raporcie sporo danych liczbowych w odniesieniu do gospodarki leśnej, ochrony zasobów przyrody i turystyki.

Dokument „Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych”, dostępny na https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/do-poczytania/spoleczna-odpowiedzialnosc-lasow-panstwowych-1

Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

 

 

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie