Wydawca treści Wydawca treści

historia

Lasy obecnego Nadleśnictwa Krasiczyn były własnością ziemskich właścicieli takich jak: księcia Leona Sapiehy, J. Pawlikowskiego - Kniażyce, W. Chwapil - Krzeczkowa, majątek Mielnów - Chołowice, dr F. Drużbackiego - Prałkowce, majątek Grochowce, Z. Swieżawskiej - Chyrzyna, Polskiej Akademii Umiejętności i wielu drobnych prywatnych właścicieli.

  Lasy obecnego Nadleśnictwa Krasiczyn były własnością ziemskich właścicieli takich jak: księcia Leona Sapiehy, J. Pawlikowskiego - Kniażyce, W. Chwapil - Krzeczkowa, majątek Mielnów - Chołowice, dr F. Drużbackiego - Prałkowce, majątek Grochowce, Z. Swieżawskiej - Chyrzyna, Polskiej Akademii Umiejętności i wielu drobnych prywatnych właścicieli. Lasy te zostały upaństwowione na podstawie przepisów o przeprowadzonej reformie rolnej i innych przepisów nacjonalizujących lasy do roku 1958.
Z upaństwowionych lasów utworzono dwa Nadleśnictwa: Krasiczyn i Hołubla podległe Rejonowi Lasów Państwowych w Przemyślu. Po zmianie struktur od 1958 r. Nadleśnictwa te weszły w skład Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Przemyślu.
Po reorganizacji nadleśnictw w 1972 r. z dwóch wymienionych nadleśnictw utworzono Nadleśnictwo Krasiczyn z obrębami Krasiczyn i Hołubla.
W 1975 r. po zlikwidowaniu OZLP Przemyśl Nadleśnictwo weszło w skład OZLP w Krakowie.
 

 

 

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Krasiczyn według stanu ewidencyjnego na dzień 01.01.2008 r. wynosi 16.098,08 ha.
Lasy Nadleśnictwa Krasiczyn wg regionalizacji przyrodniczo-leśnej położone są w VIII Krainie Karpackiej i 2 Dzielnicy Pogórza Środkowobeskidzkiego, w Mezoregionie Pogórza Przemyskiego – obręb Krasiczyn i Mezoregionie Pogórza Ciężkowicko-Dynowskiego – obręb Hołubla.
Głównym gatunkiem w drzewostanach Nadleśnictwa Krasiczyn jest buk, którego udział pod względem powierzchniowym i masowym jest największy i wynosi odpowiednio 40,2% powierzchni i 42,5% masy. Drugim gatunkiem, którego udział w powierzchni i masie nieco ustępuje bukowi jest jodła (18,3% powierzchni i 17,7% masy). Sosna zajmuje 14,0% powierzchni i 14,1% masy, dąb 9,2% powierzchni i 10,5% masy, grab 6,3% powierzchni i 5,1% masy. Pozostałe gatunki (m.in. modrzew, świerk, jawor, jesion, brzoza, olcha, lipa, osika) zajmują łącznie 12,0% powierzchni i 10,1% masy


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oświadczenie

Oświadczenie

Szanowni Państwo,

odpowiadając na post Inicjatywy Dzikie Karpaty w sprawie wycięcia 27 drzew o tzw. wymiarach pomnikowych, przypominam, że o całej sprawie IDK była informowana w piśmie z dnia 10 marca 2021r., znak: ZG.0172.8.2021 oraz ZG.0172.9.2021 i w piśmie z dnia 6 kwietnia 2021r., znak: ZG.0172.11.2021, gdzie szczegółowo rozpatrzyliśmy Państwa wniosek. Nie wszystkie opisane drzewa zostały wycięte.

Poza tym w trakcie kontroli poselskich (z Państwa udziałem) z kwietnia i czerwca ubiegłego roku o szczegółowych ustaleniach w sprawie cięć w oddziałach 228b i 238b poinformowaliśmy panią posłankę Darię Gosek - Popiołek oraz pana posła Adriana Zandberga. Przekazane informacje pozostały bez odpowiedzi.

Po tych ustaleniach nie wszystkie drzewa miały pozostać w lesie i tę wiedzę Państwo mieliście.  Całość prac w tych wydzieleniach zakończono w  listopadzie 2021 r.

W związku z powyższym proszę o zaniechanie rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji.

Informuję ponadto, że zarządziłem dziś dodatkową lustrację tego fragmentu lasu.

 

Przemysław Włodek

Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn