Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na następujące grupy:

    Czynniki abiotyczne
    Głównym czynnikiem nękającym drzewostany Nadleśnictwa Krasiczyn i wymuszającym sanitarne porządkowanie lasu są szkody od wiatru i okiści, które mają wpływ na rozmiar pozyskania w ramach cięć sanitarnych i przygodnych. Nawet pojedyncze corocznie występujące szkody od wiatru wymuszają prowadzenie cięć sanitarnych i przygodnych.

    Choroby drzew
    Chorobą grzybową o istotnym znaczeniu gospodarczym w warunkach Nadleśnictwa Krasiczyn jest rak jodły, porażający pnie i gałęzie drzew we wszystkich klasach wieku. Jodły z rakiem pnia stanowią surowiec gorszej jakości, łatwo ulegają wyłamaniu oraz zakażeniu grzybami rozkładającymi drewno (np. biała zgnilizna drewna).
    Choroby korzeniowe mające znaczenie gospodarcze w Nadleśnictwie Krasiczyn to opieńka miodowa i huba korzeniowa.

    Szkodniki
    W Nadleśnictwie Krasiczyn zagrożenie ze strony szkodników owadzich, liściożernych, wtórnych jest niewielkie, jednak w określonych warunkach dochodzi do zagęszczenia liczebności szkodników.

    Szkody od zwierzyny
    Szkody w uprawach i młodnikach wyrządzane są przez zwierzynę: jelenie, sarny. Stanowią one przyczynę obniżenia jakości zakładanych upraw oraz istniejących młodników. Praktycznie na terenie całego Nadleśnictwa szkody od zwierzyny są znaczne, co jest wynikiem utrzymujących się corocznie wysokich stanów zwierzyny.
    Nadleśnictwo dla ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny stosuje różnorodne sposoby zabezpieczeń (grodzenie upraw, zabezpieczanie sadzonek środkami chemicznymi, palikowanie i stosowanie osłonek z tworzyw sztucznych).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Edukacja leśna wróciła do lasu

Edukacja leśna wróciła do lasu

Po długich miesiącach edukacji on-line miło jest nam poinformować, że edukacja leśna wróciła do lasu. Dzięki zniesieniu obostrzeń mogliśmy się spotkać z uczniami ze szkoły podstawowej nr 11 w Przemyślu i przedszkolakami z Medyki na ścieżce edukacyjnej "Dolina Hołubli". Kontakt z przyrodą i wspólne chwile spędzone w lesie wraz z edukatorem uprzyjemniły dzieciom wizytę w leśnych ostępach. Zapraszamy do korzystania z infrastruktury edukacyjnej przy ścieżce "Dolina Hołubli" na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn.