Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na następujące grupy:

    Czynniki abiotyczne
    Głównym czynnikiem nękającym drzewostany Nadleśnictwa Krasiczyn i wymuszającym sanitarne porządkowanie lasu są szkody od wiatru i okiści, które mają wpływ na rozmiar pozyskania w ramach cięć sanitarnych i przygodnych. Nawet pojedyncze corocznie występujące szkody od wiatru wymuszają prowadzenie cięć sanitarnych i przygodnych.

    Choroby drzew
    Chorobą grzybową o istotnym znaczeniu gospodarczym w warunkach Nadleśnictwa Krasiczyn jest rak jodły, porażający pnie i gałęzie drzew we wszystkich klasach wieku. Jodły z rakiem pnia stanowią surowiec gorszej jakości, łatwo ulegają wyłamaniu oraz zakażeniu grzybami rozkładającymi drewno (np. biała zgnilizna drewna).
    Choroby korzeniowe mające znaczenie gospodarcze w Nadleśnictwie Krasiczyn to opieńka miodowa i huba korzeniowa.

    Szkodniki
    W Nadleśnictwie Krasiczyn zagrożenie ze strony szkodników owadzich, liściożernych, wtórnych jest niewielkie, jednak w określonych warunkach dochodzi do zagęszczenia liczebności szkodników.

    Szkody od zwierzyny
    Szkody w uprawach i młodnikach wyrządzane są przez zwierzynę: jelenie, sarny. Stanowią one przyczynę obniżenia jakości zakładanych upraw oraz istniejących młodników. Praktycznie na terenie całego Nadleśnictwa szkody od zwierzyny są znaczne, co jest wynikiem utrzymujących się corocznie wysokich stanów zwierzyny.
    Nadleśnictwo dla ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny stosuje różnorodne sposoby zabezpieczeń (grodzenie upraw, zabezpieczanie sadzonek środkami chemicznymi, palikowanie i stosowanie osłonek z tworzyw sztucznych).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 i 7 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r.  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.