Rezerwaty przyrody

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Krasiczyn znajdują się następujące rezerwaty przyrody: Rezerwat „Przełom Hołubli", Rezerwat „Skarpa Jaksmanicka", Rezerwat „Leoncina"

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Obszary chronionego krajobrazu

Przemysko-Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu ma charakter podgórski, z łagodnymi wzgórzami dochodzącymi do wysokości 430 m n.p.m., które przecina gęsta sieć rzek i potoków. Część zachodnia Obszaru, obejmująca rejony potencjalnie eksploatacyjne znajdujących się tam pokładów diatomitów krzemionkowych (eksploatowanych jedynie w okolicach Leszczawy i Kuźminy), jak i część wschodnia, obejmująca tereny rolnicze i zurbanizowane, noszą cechy obszarów, gospodarczo intensywnie wykorzystywanych.

Obszary Natura 2000

Nadleśnictwo Krasiczyn leży w zasięgu istniejącego obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO) o nazwie „Pogórze Przemyskie” (kod PLB 180001) oraz proponowanych specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO) o nazwie: „Ostoja Przemyska” (kod PLH 180012), „Rzeka San” (kod PLH 180007), „Fort Salis Soglio” (kod PLH 180008) – http://natura2000.mos.gov.pl

Pomniki przyrody

Spośród indywidualnych pomników na szczególną uwagę zasługują: o lipa drobnolistna w wieku ok. 180 lat, wysokości 25 m, o obwodzie 480 cm, w leśnictwie Kormanice, oddz. 72p; o dąb szypułkowy w wieku ok. 200 lat, wysokości 28 m, o obwodzie 577 cm, w leśnictwie Prałkowce, oddz. 3h; o lipa drobnolistna wysokości 28 m, o obwodzie 384 cm, w leśnictwie Krzeczkowa, oddz. 243Ac.

Inne formy ochrony

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy Pomnik Przyrody

Nowy Pomnik Przyrody

W Leśnictwie Średnia powstał nowy Pomnik Przyrody. Jest nim okazały buk zwyczajny (Fagus sylvatica), który otrzymał imię Franciszek.

Franciszek ma ok. 150 - 200 lat, obwód jego pnia (na wysokości 1,3 m nad ziemią, czyli w tzw. pierśnicy) wynosi 343 cm, a zmierzona przez nas wysokość to ok. 45 m. Jest więc wyjątkowo wysoki, najpewniej za sprawą specyficznych warunków, w których rośnie. Nasz nowy pomnik znajduje się w dolinie, jest doskonale osłonięty od wiatrów. Ma potężną rozłożystą koronę i co najważniejsze, jest zdrowy. Buk ten bez wątpienia jest wyjątkowy na tle otaczającego lasu, dlatego to właśnie jego Leśniczy zgłosił do objęcia taką formą ochrony.

Pomnikami przyrody mogą zostać nie tylko pojedyncze drzewa, ale także krzewy, ich skupiska lub twory przyrody nieożywionej jak głazy, skały czy jaskinie. Pomniki powinny odznaczać się i wyróżniać wśród innych tworów. Ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy.