Sala Edukacyjna Sala Edukacyjna

OFERTA EDUKACYJNA

Nadleśnictwo Krasiczyn w ramach edukacji leśnej prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia prowadzone są w lesie (na ścieżce edukacyjnej), w placówkach oświatowych oraz na auli edukacyjnej przy siedzibie nadleśnictwa.

Stała i powszechna edukacja leśna prowadzona w Nadleśnictwie Krasiczyn ma na celu:

upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej,

  podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu,

  budowanie zaufania społecznego dla działalności zawodowej leśników,

promocja drewna, jako uniwersalnego eko-surowca, uświadamianie społeczeństwa o jego pochodzeniu,

    informowanie o innych niż drewno produktach pochodzących z lasu,

    budowanie poszanowania dla lasu, przyrody,

    kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań zgodnych z ochroną przyrody,

  umacnianie współpracy z instytucjami zajmującymi się zarządzaniem zasobami przyrodniczymi, placówkami oświatowymi, lokalną społecznością i władzami samorządowymi.

 

Tematyka lekcji dla uczniów szkół jest ustalana w porozumieniu z nauczycielami, tak by przedstawiane treści były zgodne z aktualnym programem nauczania. Zajęcia dostosowane są do wieku, poziomu wiedzy i zainteresowań odbiorców.

Proponowane tematy zajęć:

      Drewno – ekosurowiec,

      Mieszkańcy lasu,

      Praca leśniczego,

      Jak powstaje las?,

      Leśnik gospodarzem lasu,

      Od nasiona do drzewa,

      Warstwy lasu,

      Łańcuch pokarmowy,

      Co nam daje las?,

      Pory roku w lesie,

      Rola lasu w ekosystemie,

      Lasy w Polsce,

      Problem odpadów,

      Martwe drewno,

      Zrównoważona gospodarka leśna,

      Zachowanie w lesie,

      Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Krasiczyn,

      Walory przyrodnicze, leśne i kulturowe w Nadleśnictwie Krasiczyn.

Zajęcia prowadzone przez Nadleśnictwo są bezpłatne! W celu organizacji zajęć prosimy o kontakt z p. Martyną Śliwińską-Siuśtą, pod numerem 733 020 253, lub mailowo: martyna.sliwinska@krosno.lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Harwester w Nadleśnictwie Krasiczyn

Harwester w Nadleśnictwie Krasiczyn

Harwester to maszyna wielooperacyjna. Wykonuje ścinkę drzewa, okrzesuje je (czyli pozbawia gałęzi) i przecina na mniejsze kawałki. Praca harwestera jest wydajniejsza i bezpieczniejsza niż zespołu pilarzy, jednak wciąż budzi wiele kontrowersji. Sprawdziliśmy jak maszyna ta radzi sobie na terenie pogórza.

Harwester w nadleśnictwie pracował na dwóch powierzchniach. Wybraliśmy te z ułatwionym dostępem, by zminimalizować szkody powstałe na szlakach zrywkowych. Mimo wizji aktywistów, że „krajobraz wygląda jak po bitwie” lub „zniknie całe wydzielenie” (mniejsza powierzchnia lasu) nic takiego nie miało miejsca. Harwester wykonywał trzebież późną, czyli cięcia pielęgnacyjne (w lesie gospodarczym, w wieku poniżej 60 lat). Cięcia te polegają na usunięciu drzew chorych, osłabionych oraz na stworzeniu optymalnych warunków wzrostu dla drzew pozostających w lesie. Lepszy dopływ światła, wilgoci i ciepła intensyfikuje procesy glebowe. Przygotowujemy las do odnowienia naturalnego (wzrost drzew z samosiewu). Wzmacniamy pozaprodukcyjne funkcje lasu, w tym ochronne i krajobrazowe. Cięcia te wykonywane są zgodnie z Planem Urządzenia Lasu, gdzie zaplanowano wszystkie prace leśne na najbliższe 10 lat (PUL jest ogólnodostępny).

Po pracy harwestera zauważyliśmy mniejsze szkody powstałe przy pozyskaniu niż ma to miejsce podczas standardowo wykonywanej wycinki i zrywki drewna. Na załączonych zdjęciach widać jak wygląda powierzchnia tydzień po pracy maszyny. Nie zanotowaliśmy uszkodzeń pozostających drzew, w lesie nie ma również szkód od zrywki. Jedyne uszkodzenia to te na stałym szlaku zrywkowym, w wilgotnej glebie powstały koleiny. Wykonawca prac wkrótce przystąpi do naprawy szlaku zrywkowego.

Drewno z jednej powierzchni zostało już wywiezione i czeka na odbiór przez lokalne firmy i tartaki. Pozostałe w lesie gałęzie i konary staną się siedliskiem życia wielu owadów i drobnych zwierząt, a po naturalnym rozkładzie zasilą ściółkę leśną.

Wszystkim ciekawym jak wygląda i pracuje harwester polecamy skontaktować się z biurem Nadleśnictwa Krasiczyn. Podchodzenie pod pracującą maszynę by wykonać jej zdjęcia jest skrajnie nieodpowiedzialne. Apelujemy o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do znaków ustawionych w lesie. Tabliczki okresowo zakazujące wstępu na daną powierzchnię ustawiane są ze względów bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie przepisów grozi konsekwencjami prawnymi.