Wydawca treści Wydawca treści

parki_krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją. W szczególności dotyczy to jedynego w Polsce fragmentu lesistej brzeżnej części Karpat Wschodnich z unikatową formą krawędzi brzegu karpackiego – orograficzną i morfologiczną, na odcinku tzw. sigmoidy przemyskiej, czyli gwałtownego wygięcia brzegu Karpat ku północy. Poza tym Park obejmuje przełomowe odcinki dolin Sanu oraz Wiaru, o rzadko spotykanym w Karpatach przebiegu z zachodu na wschód.

Pod względem administracyjnym Park położony jest w większości
w powiecie przemyskim - 57234 ha tj. 92,5% (gminy: Bircza, Fredropol, Krasiczyn, Dubiecko, Krzywcza, Przemyśl). Pozostały niewielki fragment (4628 ha – 7,5%) leży w powiecie rzeszowskim (gmina Dynów i część miasta Dynów).

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego ma leśno-rolny charakter. Lasy zajmują z reguły wyższe partie terenu (pow. 400 m n.p.m.), zaś niżej położone obszary są wykorzystywane rolniczo.

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności, wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach panują: buk, jodła i sosna.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest również bogaty pod względem osobliwości geologicznych (liczne pomniki przyrody nieożywionej i stanowiska dokumentacyjne).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpiecznie w lesie - poradnik turysty

Bezpiecznie w lesie - poradnik turysty

Bezpiecznie w lesie

Turysto, wędrując po leśnych ścieżkach stosuj się do kilku zasad by Twój wypoczynek był bezpieczny.

Przygotuj się do leśnej wycieczki.

Odpowiedni, wygodny strój i dobrze spakowany plecak to podstawa udanej wędrówki. Przydatna może okazać się aplikacja mapowa mbdl (mobilny Bank Danych o Lasach) na telefony i tablety z systemem Android,  która po pobraniu danych działa również offline.

Do pobrania tutaj:

Spisz przydatne numery (służby porządkowe, nadleśnictwo) ,naładuj telefon, zabierz powerbank.

 

Pamiętaj o repelentach na komary i kleszcze!

 

Trzymaj się wyznaczonego szlaku lub drogi leśnej.

Schodząc ze szlaku możesz się zgubić, ale też niepotrzebnie niepokoić leśną zwierzynę. Unikaj gęstych zarośli i młodników. Jeśli już spotkasz dzikie zwierzę spokojnie się wycofaj. Pod żadnym pozorem nie dotykaj!

Ognisko w lesie można rozpalać tylko w wyznaczonym do tego miejscu!

Listę takich miejsc znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw.

Nie niszcz!

Ani urządzeń i infrastruktury, ani roślin czy grzybów. Nie zostawiaj w lesie śmieci, są realnym zagrożeniem dla środowiska, w tym zwierząt.

Zachowaj zdrowy rozsądek i ciesz się lasem :)

Przed wycieczką sprawdź prognozę pogody, kiedy wieje i pada lepiej przełóż wizytę w lesie.