Wydawca treści Wydawca treści

parki_krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją. W szczególności dotyczy to jedynego w Polsce fragmentu lesistej brzeżnej części Karpat Wschodnich z unikatową formą krawędzi brzegu karpackiego – orograficzną i morfologiczną, na odcinku tzw. sigmoidy przemyskiej, czyli gwałtownego wygięcia brzegu Karpat ku północy. Poza tym Park obejmuje przełomowe odcinki dolin Sanu oraz Wiaru, o rzadko spotykanym w Karpatach przebiegu z zachodu na wschód.

Pod względem administracyjnym Park położony jest w większości
w powiecie przemyskim - 57234 ha tj. 92,5% (gminy: Bircza, Fredropol, Krasiczyn, Dubiecko, Krzywcza, Przemyśl). Pozostały niewielki fragment (4628 ha – 7,5%) leży w powiecie rzeszowskim (gmina Dynów i część miasta Dynów).

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego ma leśno-rolny charakter. Lasy zajmują z reguły wyższe partie terenu (pow. 400 m n.p.m.), zaś niżej położone obszary są wykorzystywane rolniczo.

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności, wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach panują: buk, jodła i sosna.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest również bogaty pod względem osobliwości geologicznych (liczne pomniki przyrody nieożywionej i stanowiska dokumentacyjne).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacje dla turystów

Informacje dla turystów

Szanowni Państwo,

w związku z trwającymi pracami leśnymi w Leśnictwach Prałkowce i Wapowce informujemy o tymczasowym zamknięciu fragmentów szlaków turystycznych.

Do 10 marca 2021 r. zamknięty pozostanie fragment szlaku czarnego (trasa forteczna rowerowa - południe) w Leśnictwie Prałkowce, zaznaczony na powyższej mapce. Możliwy objazd/obejście szlakiem niebieskim. Dojście do Fortu VII Prałkowce możliwe jest również od strony wsi Dybawka.

Do 15 marca 2021 r. pozostanie zamknięty terenowy wariant ścieżki Dolina Hołubli. Nadal bez przeszkód można korzystać z wariantu podstawowego i poruszać się drogą leśną. Wybierając wariant terenowy (wejście do lasu schodkami w górę) narazimy się na zawrócenie z trasy.

Wszystkie okresowe zakazy wstępu do lasu są oznaczone w terenie odpowiednimi tabliczkami.