Wydawca treści Wydawca treści

parki_krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją. W szczególności dotyczy to jedynego w Polsce fragmentu lesistej brzeżnej części Karpat Wschodnich z unikatową formą krawędzi brzegu karpackiego – orograficzną i morfologiczną, na odcinku tzw. sigmoidy przemyskiej, czyli gwałtownego wygięcia brzegu Karpat ku północy. Poza tym Park obejmuje przełomowe odcinki dolin Sanu oraz Wiaru, o rzadko spotykanym w Karpatach przebiegu z zachodu na wschód.

Pod względem administracyjnym Park położony jest w większości
w powiecie przemyskim - 57234 ha tj. 92,5% (gminy: Bircza, Fredropol, Krasiczyn, Dubiecko, Krzywcza, Przemyśl). Pozostały niewielki fragment (4628 ha – 7,5%) leży w powiecie rzeszowskim (gmina Dynów i część miasta Dynów).

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego ma leśno-rolny charakter. Lasy zajmują z reguły wyższe partie terenu (pow. 400 m n.p.m.), zaś niżej położone obszary są wykorzystywane rolniczo.

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności, wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach panują: buk, jodła i sosna.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest również bogaty pod względem osobliwości geologicznych (liczne pomniki przyrody nieożywionej i stanowiska dokumentacyjne).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oświadczenie

Oświadczenie

Szanowni Państwo,

odpowiadając na post Inicjatywy Dzikie Karpaty w sprawie wycięcia 27 drzew o tzw. wymiarach pomnikowych, przypominam, że o całej sprawie IDK była informowana w piśmie z dnia 10 marca 2021r., znak: ZG.0172.8.2021 oraz ZG.0172.9.2021 i w piśmie z dnia 6 kwietnia 2021r., znak: ZG.0172.11.2021, gdzie szczegółowo rozpatrzyliśmy Państwa wniosek. Nie wszystkie opisane drzewa zostały wycięte.

Poza tym w trakcie kontroli poselskich (z Państwa udziałem) z kwietnia i czerwca ubiegłego roku o szczegółowych ustaleniach w sprawie cięć w oddziałach 228b i 238b poinformowaliśmy panią posłankę Darię Gosek - Popiołek oraz pana posła Adriana Zandberga. Przekazane informacje pozostały bez odpowiedzi.

Po tych ustaleniach nie wszystkie drzewa miały pozostać w lesie i tę wiedzę Państwo mieliście.  Całość prac w tych wydzieleniach zakończono w  listopadzie 2021 r.

W związku z powyższym proszę o zaniechanie rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji.

Informuję ponadto, że zarządziłem dziś dodatkową lustrację tego fragmentu lasu.

 

Przemysław Włodek

Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn