Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Śmieci w lesie

Śmieci w lesie

Minimum 500 zł. Tyle od wrześnie ub. roku wynosi mandat za zaśmiecanie lasu.

Kodeks wykroczeń tj. z dnia 28 września 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151)
Art. 162 [Zanieczyszczanie gleby lub wody w lesie]
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 lub 2 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

W minionym roku z terenu Nadleśnictwa Krasiczyn zebrano 45 m3 śmieci.

W zbieranie i wywożenie śmieci z lasów zaangażowani są: Straż Leśna, terenowa Służba Leśna, strażnik z Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu, stażyści, a także osadzeni z Zakładu Karnego w Przemyślu. Największy problem zaśmiecania niezmiennie istnieje przy szlakach komunikacyjnych. Przy ścieżkach, drogach, szlakach turystycznych corocznie zbieramy masę odpadów. Odpadów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Ogromne nasilenie zaśmiecania od lat odnotowujemy wczesną jesienią w tzw. ”sezonie grzybowym”. Wydawać by się mogło, że grzybiarze to miłośnicy lasów, dlaczego więc zostawiają po sobie tyle śmieci? Papierki i puste butelki to nie jedyne odpadki jakie zbieramy. Meble, armatura łazienkowa, gruz i inne odpady poremontowe, zużyty sprzęt agd i rtv, opony… niechlubna lista jest naprawdę długa.

Apelujemy o zabieranie własnych śmieci ze sobą! Uwierzcie, puste opakowania są znacznie lżejsze od pełnych, które dźwigaliście do lasu. Prosimy też o zgłaszanie do nadleśnictwa miejsc wyjątkowo zaśmieconych czy dzikich wysypisk.

Lasy są naszym wspólnym dobrem. Dbajmy o nie.