Wydawca treści Wydawca treści

Zawieszamy do odwołania

Szanowni Państwo,

mając na uwadze bezpieczeństwo publiczne, pragniemy poinformować, że z dniem 01.03.2022 r. zawieszamy do odwołania program "Zanocuj w Lesie" na terenie będącym w zarządzie terytorialnym Nadleśnictwa Krasiczyn.

Przepraszamy za niedogodności.


Zanocuj w lesie

"ZANOCUJ W LESIE" - NADLEŚNICTWO KRASICZYN

Niezmiernie nam miło, że chcesz spędzić czas na łonie natury właśnie u nas, w Nadleśnictwie Krasiczyn. Pamiętaj, że w lesie w którym zamierzasz nocować występują duże drapieżniki takie jak niedźwiedź i wilk. Spotykając się z nimi zachowuj ostrożność. Najlepiej zejść im z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. W okresie wczesnowiosennym unikaj gęstych młodników, gdzie ograniczona jest widoczność czy innych miejsc gdzie może być zlokalizowana gawra niedźwiedzia. Naruszenie tej strefy, szczególnie w przypadku zajęcia jej przez niedźwiedzicę z młodymi może być bardzo niebezpieczne. Nie pozostawiaj po sobie śladów, zgodnie z zasadą „leave no trace”.

Na obszarze Nadleśnictwa Krasiczyn możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK”, dzięki której, nawet w takim przypadku będziesz mógł wezwać pomoc.

Z uwagi na położenie nadleśnictwa w strefie nadgranicznej, przy korzystaniu z obszaru wyznaczonego do Programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie.

Lokalizacja obszarów wyznaczonych w ramach Programu:

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji mBDL [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska – informacja zamieszczona na poglądowej mapie
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu] 
  5. zwracaj uwagę na tablice ostrzegawcze z okresowym zakazem wstępu – bezwzględnie nie wchodź na takie powierzchnie
  6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres krasiczyn@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Koordynator programu w nadleśnictwie: Witold Pilch, adres e-mail witold.pilch@krosno.lasy.gov.pl tel. 690 990 589 (preferowany kontakt e-mail).

 Nadleśnictwo Krasiczyn przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”. Chętnych zapraszamy do skorzystania z możliwości zanocowania na łonie natury.

Zachęcamy wszystkich użytkowników do wypełnienia anonimowej ankiety w ramach Programu "Zanocuj w lesie" pod linkiem: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy Pomnik Przyrody

Nowy Pomnik Przyrody

W Leśnictwie Średnia powstał nowy Pomnik Przyrody. Jest nim okazały buk zwyczajny (Fagus sylvatica), który otrzymał imię Franciszek.

Franciszek ma ok. 150 - 200 lat, obwód jego pnia (na wysokości 1,3 m nad ziemią, czyli w tzw. pierśnicy) wynosi 343 cm, a zmierzona przez nas wysokość to ok. 45 m. Jest więc wyjątkowo wysoki, najpewniej za sprawą specyficznych warunków, w których rośnie. Nasz nowy pomnik znajduje się w dolinie, jest doskonale osłonięty od wiatrów. Ma potężną rozłożystą koronę i co najważniejsze, jest zdrowy. Buk ten bez wątpienia jest wyjątkowy na tle otaczającego lasu, dlatego to właśnie jego Leśniczy zgłosił do objęcia taką formą ochrony.

Pomnikami przyrody mogą zostać nie tylko pojedyncze drzewa, ale także krzewy, ich skupiska lub twory przyrody nieożywionej jak głazy, skały czy jaskinie. Pomniki powinny odznaczać się i wyróżniać wśród innych tworów. Ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy.