Wydawca treści Wydawca treści

ochrona_przyrody

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

OCHRONA PRZYRODY

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla. Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronnei lasy  wokół miasta Przemyśla.

Lasy ochronne stanowią 69,41% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Krasiczyn (60,82% w obrębie Krasiczyn, 84,47% w obrębie Hołubla). Dominujące kategorie ochronności to lasy wodochronne i lasy położone w granicach administracyjnych miasta Przemyśla (i w odległości 10 km od jego granic).

 

W lasach Nadleśnictwa Krasiczyn występują chronione gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Wśród najciekawszych można by wymienić: języcznik zwyczajny, kłokoczka południowa, lilia złotogłów, pióropusznik strusi, wawrzynek wilcze łyko, widłak goździsty i wiele innych cennych przyrodniczo roślin. Na terenie administracyjnym nadleśnictwa występuje również niezwykłe bogactwo ornitologiczne z takimi ptakami jak chociażby bielik czy bocian czarny. Nie brakuje również zwierząt chronionych, w tym drapieżników, takich jak niedźwiedź, wilk, ryś czy żbik. Sporą ekspansję wykazuje także bóbr europejski, który zadomawia się w malowniczych dolinach potoków leśnych.  


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpiecznie w lesie - poradnik turysty

Bezpiecznie w lesie - poradnik turysty

Bezpiecznie w lesie

Turysto, wędrując po leśnych ścieżkach stosuj się do kilku zasad by Twój wypoczynek był bezpieczny.

Przygotuj się do leśnej wycieczki.

Odpowiedni, wygodny strój i dobrze spakowany plecak to podstawa udanej wędrówki. Przydatna może okazać się aplikacja mapowa mbdl (mobilny Bank Danych o Lasach) na telefony i tablety z systemem Android,  która po pobraniu danych działa również offline.

Do pobrania tutaj:

Spisz przydatne numery (służby porządkowe, nadleśnictwo) ,naładuj telefon, zabierz powerbank.

 

Pamiętaj o repelentach na komary i kleszcze!

 

Trzymaj się wyznaczonego szlaku lub drogi leśnej.

Schodząc ze szlaku możesz się zgubić, ale też niepotrzebnie niepokoić leśną zwierzynę. Unikaj gęstych zarośli i młodników. Jeśli już spotkasz dzikie zwierzę spokojnie się wycofaj. Pod żadnym pozorem nie dotykaj!

Ognisko w lesie można rozpalać tylko w wyznaczonym do tego miejscu!

Listę takich miejsc znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw.

Nie niszcz!

Ani urządzeń i infrastruktury, ani roślin czy grzybów. Nie zostawiaj w lesie śmieci, są realnym zagrożeniem dla środowiska, w tym zwierząt.

Zachowaj zdrowy rozsądek i ciesz się lasem :)

Przed wycieczką sprawdź prognozę pogody, kiedy wieje i pada lepiej przełóż wizytę w lesie.