Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stanowisko w sprawie 262 drzew

Stanowisko w sprawie 262 drzew

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej obawami, inspirowanymi przez działaczy organizacji niezgadzających się na prowadzenie w Polsce gospodarki leśnej informuję, iż Nadleśnictwo Krasiczyn zaplanowało wycięcie 262 drzew, których wymiary obwodu spełniają kryterium wskazane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.

Są to jodły (201), czereśnie (28), buki (15), brzozy (10), sosny (4) oraz po jednym dębie, grabie, jaworze i modrzewiu. Łącznie 262 drzewa spośród kilkunastu tysięcy okazów spełniających wymiarowe kryterium w tym nadleśnictwie. Okazy spełniające rzeczywistą rolę biocenotyczną w liczbie tysięcy sztuk pozostawiane są do naturalnego rozpadu również w lasach gospodarczych.

Nadmienić trzeba, że wymiar 250 cm obwodu dla jodeł na dobrych siedliskach nie jest mocno wygórowany; często osiągają je drzewa niespełna stuletnie.

Każde z nich wyznaczono do pozyskania zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, najlepszą wiedzą leśną i przyrodniczą, jak również uregulowaniami wewnętrznymi określającymi sposoby postępowania w przypadkach konieczności usunięcia takiego drzewa.

Założeniem zrównoważonej gospodarki jest zachowanie lasu w dobrej kondycji gospodarczej i przyrodniczej, aby służył on społeczeństwu teraz i w przyszłości. Lasy te mają za zadanie zarówno realizować funkcję ochronną środowiska naturalnego, stanowić miejsce wypoczynku dla społeczeństwa, jak również dostarczać surowiec drzewny dla wielu gałęzi gospodarki kraju, przy założeniu ciągłego zwiększania zasobności drzewostanów. Wszelkie dane liczbowe potwierdzają, że robimy to z sukcesem.

Lasy jodłowo-bukowe Pogórza Karpackiego, w konsekwencji stosowanych przez leśników zabiegów gospodarczych, wykształcają wielopiętrową, trwałą strukturę, opartą o odnowienia z naturalnego obsiewu. W pewnym etapie życia młodego pokolenia lasu niezbędne jest usunięcie drzew dojrzałych, które zaczynają oddziaływać negatywnie na wzrost młodego pokolenia i rokowania na przyszłość.

Z powyższych względów występowanie grubych i starych drzew w gospodarczych lasach górskich jest powszechne, a ich pozyskiwanie jest działaniem jak najbardziej racjonalnym, etycznym i podyktowanym troską o polską przyrodę. Zapewniam jednocześnie, że kryteria finansowe nie stanowią przesłanki do wykonywania, bądź zaniechania cięć w drzewostanach gospodarczych, bowiem celem naszych działań jest zachowanie trwałości lasu. Zatem można powiedzieć, że pozyskiwane drewno jest efektem ubocznym pracy leśników.

 

Przemysław Włodek, nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn