Asset Publisher
Leśne przedszkolaki
Obrazek wygenerowany przez AI. Na obrazku znajduje się trójka dzieci w lesie. Odwrócone są tyłem, w górze widać przebijające przez liście drzew promienie słońca. Dzieci wędrują przed siebie, otaczają je drzewa liściaste. Jest lato, dzieci są lekko ubrane, w lesie dominuje soczysta zieleń.
Przedszkolaki uwiebiają ekplorować! Naszym zadaniem jest umożliwienie im poznawania lasu... i nie przeszkadzanie.
Wszystkie chętne przedszkolaki zapraszamy szczególnie na zajęcia w lesie. Forma spotkania uzależniona jest od pory roku, zaangażowania i zainteresowań dzieci.
Proponujemy sprawdzone scenariusze zajęć, które dotychczas z powodzeniem realizujemy:
- poszukiwanie leśnych skarbów, czyli lekcja o tym co znajduje się w lesie, co znajdziemy pod stopami, jakie faktury, kształty i kolory napotkamy w kontakcie z lasem. Dzieci szukają i zbierają ze sobą zadane wcześniej "leśne skarby" (szyszki, kamyki, gałązki, itd.).
- mieszkańcy lasu, czyli listy od zwierząt - dzieci wędrując leśną ścieżką odnajdują listy zostawione specjalnie dla nich przez leśne zwierzęta. W każdym liście krótko prezentuje się wybrany mieszkaniec lasu. Dzieci dowiadują się kto mieszka w lesie i czyich śladów należy bacznie wypatrywać.
- karty pracy, czyli leśne poszukiwania i pobudzanie wszystkich zmysłów - jaka pora roku rozgościła się w lesie? co skrywają leśne drzewa? co znajdziemy na powalonym pniu, a co na rosnącym drzewie? co szeleści pod stopami? Na te pytania pomogą znaleźć odpowiedzi kolorowe karty pracy. Dzieci wyszukują konkretnych leśnych szczegółów i zaznaczają na swoich arkuszach.
- obrazek z lasu - podczas spaceru dzieci zbierają leśne rośliny, kolorowe opadłe liście. Po powrocie na zieloną klasę wykonują własnoręcznie leśne obrazki. Przy okazji poznają podstawowe gatunki roślin oraz dowiadują się o roślinach chronionych.
- praca leśniczego - dzieci poznają obowiązki leśnika pracującego w lesie. Poznają sprzęt jakim posługuje się leśniczy, mierzą drzewa, drewno.
Wszystkie leśne spotkania mają na celu oswojenie z lasem, rozbudzenie zamiłowania do przyrody, poznanie pracy leśników oraz zasad zachowania się w lesie. Chcielibyśmy by dzieci mogły swobodnie i betrosko odkrywać las. W tym celu należy zapewnić im odpowiedni ubiór (dodatkowa odzież na przebranie to dobry pomysł).
W przypadku braku możliwości wyjazdu do lasu zapraszamy na naszą aulę edukacyjną. Dla najmłodszych prowadzimy zajęcia polegające na krótkiej prelekcji oraz części warsztatowej.
Istnieje również możliwość zorganizowania zajęć w przedszkolu.
W celu omówienia szczegółów i terminu spotkania prosimy o kontakt z Martyną Śliwińską-Siuśtą pod nr 733020253 lub meilowo martyna.sliwinska@krosno.lasy.gov.pl.
Przed zajęciami prosimy o zapoznanie się z regulaminem, standardami ochrony małoletnich oraz podpisanie stosownego oświadczenia (pliki do pobrania w zakładce Edukacja - Oferta edukacyjna - Dokumenty).