Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na następujące grupy:

    Czynniki abiotyczne
    Głównym czynnikiem nękającym drzewostany Nadleśnictwa Krasiczyn i wymuszającym sanitarne porządkowanie lasu są szkody od wiatru i okiści, które mają wpływ na rozmiar pozyskania w ramach cięć sanitarnych i przygodnych. Nawet pojedyncze corocznie występujące szkody od wiatru wymuszają prowadzenie cięć sanitarnych i przygodnych.

    Choroby drzew
    Chorobą grzybową o istotnym znaczeniu gospodarczym w warunkach Nadleśnictwa Krasiczyn jest rak jodły, porażający pnie i gałęzie drzew we wszystkich klasach wieku. Jodły z rakiem pnia stanowią surowiec gorszej jakości, łatwo ulegają wyłamaniu oraz zakażeniu grzybami rozkładającymi drewno (np. biała zgnilizna drewna).
    Choroby korzeniowe mające znaczenie gospodarcze w Nadleśnictwie Krasiczyn to opieńka miodowa i huba korzeniowa.

    Szkodniki
    W Nadleśnictwie Krasiczyn zagrożenie ze strony szkodników owadzich, liściożernych, wtórnych jest niewielkie, jednak w określonych warunkach dochodzi do zagęszczenia liczebności szkodników.

    Szkody od zwierzyny
    Szkody w uprawach i młodnikach wyrządzane są przez zwierzynę: jelenie, sarny. Stanowią one przyczynę obniżenia jakości zakładanych upraw oraz istniejących młodników. Praktycznie na terenie całego Nadleśnictwa szkody od zwierzyny są znaczne, co jest wynikiem utrzymujących się corocznie wysokich stanów zwierzyny.
    Nadleśnictwo dla ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny stosuje różnorodne sposoby zabezpieczeń (grodzenie upraw, zabezpieczanie sadzonek środkami chemicznymi, palikowanie i stosowanie osłonek z tworzyw sztucznych).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XII REGIONALNE ZAWODY DRWALI

XII REGIONALNE ZAWODY DRWALI

Wystylizowany zarost, nienaganna koszula w kratę, zadbane dłonie… czy tak wygląda prawdziwy drwal? O nie! Moda na „drwala” raczej nijak ma się do mężczyzny pracującego przy ścince drzew. Tych prawdziwych „ludzi lasu” mogliśmy podziwiać przy pracy w ubiegły piątek na XII Regionalnych Zawodach Drwali na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa.

W roboczych ubraniach (zgodnych z BHP), z pilarkami i siekierami w rękach, 23. drwali rywalizowało o tytuł najlepszego w regionie. Zawodnicy zmagali się ze ścinką drzew, okrzesywaniem, przygotowaniem pilarki do pracy, złożoną przerzynka i dokładnością przerzynki. Wszystkie 5 kategorii skrupulatnie oceniali sędziowie, mierząc czasy, wykonując pomiary i notując wszelkie uwagi w swoich tajnych dziennikach. Doświadczeni w pracy w lesie drwale, przy okazji zawodów, musieli mierzyć się z dodatkowym stresem jaki mogła wywoływać zgromadzona publiczność.

Gorąco kibicowaliśmy naszemu dzielnemu reprezentantowi… za rok na pewno zdobędzie miejsce na podium!  W tym roku I miejsce zajął p. Tomasz Bilski, reprezentant Nadleśnictwa Komańcza. Miejsce II zdobył reprezentant Nadleśnictwa Rymanów, p. Zbigniew Wacławski, a miejsce III p. Bogusław Izdebski z Nadleśnictwa Głogów. Serdecznie gratulujemy!

 

Martyna Śliwińska-Siuśta