Wydawca treści Wydawca treści

pomniki

Spośród indywidualnych pomników na szczególną uwagę zasługują: o lipa drobnolistna w wieku ok. 180 lat, wysokości 25 m, o obwodzie 480 cm, w leśnictwie Kormanice, oddz. 72p; o dąb szypułkowy w wieku ok. 200 lat, wysokości 28 m, o obwodzie 577 cm, w leśnictwie Prałkowce, oddz. 3h; o lipa drobnolistna wysokości 28 m, o obwodzie 384 cm, w leśnictwie Krzeczkowa, oddz. 243Ac.

Pomniki przyrody

 

Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi dotyczącymi pomników przyrody, na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa znajduje się 46 pomników przyrody, w ramach których objęto ochroną 110 egzemplarzy drzew oraz skupisko (2 szt.) bluszczu pospolitego Hedera helix,jak również 100 szt. krzewów kłokoczki południowej. W strukturze gatunkowej drzew pomnikowych dominują lipy drobnolistne Tilia cordata (57 szt.) i dęby szypułkoweQuercus robur (40 szt.). Pozostałe gatunki to: buk zwyczajny Fagus silvatica (2 egz.), jawor Acer pseudoplatanus (1 szt.), sosna zwyczajna Pinus sylvestris (1 szt.), modrzew europejski Larix europaea (4 szt.), kasztanowiec (1 szt.), topola biała (1 szt.), cis pospolity (3 szt.). Większość drzew pomnikowych wykazuje dobry stan zdrowotny.

 

 

Spośród indywidualnych pomników na szczególną uwagę zasługują:

  • lipa drobnolistna w wieku ok. 180 lat, wysokości 25 m, o obwodzie 480 cm, w leśnictwie Kormanice, oddz. 72p;
  • dąb szypułkowy w wieku ok. 200 lat, wysokości 28 m, o obwodzie 577 cm, w leśnictwie Prałkowce, oddz. 3h;
  • lipa drobnolistna wysokości 28 m, o obwodzie 384 cm, w leśnictwie Krzeczkowa, oddz. 243Ac.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Lesko

Nowy rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Lesko

W sierpniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie utworzył nowy rezerwat przyrody obejmujący ponad 200 hektarów starodrzewu na terenie Nadleśnictwa Lesko. Nowy rezerwat nosi nazwę „Przysłup” i położony jest w paśmie Gór Słonnych, w leśnictwie Manasterzec, w okolicach miejscowości Manasterzec.

- Wyjątkowość tego obiektu polega na tym, że jego znaczną część stanowi dobrze zachowany tzw. wariant wilgotny buczyny karpackiej z okazami wiekowych jaworów. Plany objęcia ochroną rezerwatową tego fragmentu lasu sięgają lat 80. XX wieku, stąd leśnicy szczególnie dbali o drzewostany położone na terenie projektowanego rezerwatu – zaznacza Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko. - Między innymi w 2016 roku jego teren uznano jako ostoję ksylobiontów, a więc organizmów związanych z martwym drewnem.

Dokładna powierzchnia wzięta pod ochronę w rezerwacie „Przysłup” to 213,12 ha – to teren wyjęty spod ludzkiej ingerencji, nie prowadzi przezeń żaden szlak turystyczny. Jest to już drugi taki obszar w paśmie Gór Słonnych na terenie Nadleśnictwa Lesko, bowiem w 1996  roku powołano rezerwat „Dyrbek” o powierzchni 130,13 ha niedaleko Bezmiechowej Górnej.

Pasmo Gór Słonnych, jako część wyższej jednostki fizjograficznej, tj.  Gór Sanocko-Turczańskich, zaliczane jest do Prowincji Karpat Wschodnich.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Lesko znajduje się 8 rezerwatów przyrody, a ich łączna powierzchnia wynosi 892,29 ha, co stanowi 5 % lasów nadleśnictwa. Świadczy to z jednej strony o dobrej kondycji drzewostanów i ogólnie dobrym stanie lasów na zarządzanym terenie, a z drugiej objęcie ochroną ustawową daje gwarancję zachowania najcenniejszych fragmentów przyrody równolegle z racjonalnie prowadzoną gospodarką leśną na pozostałym obszarze.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Jankowski