Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IV edycja biegu "Dybawka Biega - Śladami historii"

IV edycja biegu "Dybawka Biega - Śladami historii"

Już w najbliższą niedzielę 28 maja zapraszamy miłośników biegów i przyrody do Krasiczyna! W tym roku IV edycja sportowej imprezy Dybawka Biega odbędzie się pod hasłem „Śladami historii". Główny dystans biegu 10 km to przede wszystkim las. Las pełen wiosennej przyrody, ale też miejsc kulturowych i historycznych. Trasa biegu rozpocznie i zakończy się w Krasiczynie. Malowniczym miejscu otoczonym lasami, u podnóża Pogórza Przemyskiego, z Zespołem Zamkowo-Pałacowym i urokliwą rzeką San. Tutaj można zacząć podziwiać podkarpacką przyrodę. Zakole rzeki to idealne miejsce dla zimorodków i bocianów czarnych, które właśnie tutaj chętnie szukają pożywienia i pozwalają się przy tym podglądać (oczywiście z pewnej odległości). Dalej trasa pobiegnie ścieżką przyrodniczo-kulturową „Do Ralla", gdzie oprócz przepięknych krajobrazów zobaczymy miejsca świadczące o historii regionu. Cmentarz żydowski, schrony bojowe punktu oporu „Krasiczyn", wchodzące w skład „Linii Mołotowa", płyta nagrobna z piaskowca, która upamiętnia życie i śmierć konia Księcia Leona Sapiehy – Ralla – to tylko niektóre zabytki, znajdujące się na trasie biegu.

Impreza ma charakter kameralny i jest naprawdę wyjątkowa. Nie ma tu miejsca na niezdrową rywalizację i przepych. Przewidziano klasyfikację w 5 kategoriach wiekowych, biegi dziecięce oraz sztafetę rodzinną. Organizatorzy dbają by podczas wydarzenia panowała rodzinna atmosfera, a każdy uczestnik czuł się komfortowo. Przygotowano też atrakcje dla najmłodszych, m.in. gry i zabawy sportowe, konkurs wiedzy przyrodniczej. Wszyscy uczestnicy biegów otrzymają pamiątkowe medale, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Udział w „Dybawce" to najlepszy sposób na rodzinne spędzenie niedzieli. Sport plus ogromna dawka natury – to jest to!

Uwaga! Udział w biegach jest całkowicie BEZPŁATNY. Zapisy WYŁĄCZNIE elektronicznie, na stronie https://dybawkabiega.wordpress.com/.