Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oświadczenie

Oświadczenie

Szanowni Państwo,

odpowiadając na post Inicjatywy Dzikie Karpaty w sprawie wycięcia 27 drzew o tzw. wymiarach pomnikowych, przypominam, że o całej sprawie IDK była informowana w piśmie z dnia 10 marca 2021r., znak: ZG.0172.8.2021 oraz ZG.0172.9.2021 i w piśmie z dnia 6 kwietnia 2021r., znak: ZG.0172.11.2021, gdzie szczegółowo rozpatrzyliśmy Państwa wniosek. Nie wszystkie opisane drzewa zostały wycięte.

Poza tym w trakcie kontroli poselskich (z Państwa udziałem) z kwietnia i czerwca ubiegłego roku o szczegółowych ustaleniach w sprawie cięć w oddziałach 228b i 238b poinformowaliśmy panią posłankę Darię Gosek - Popiołek oraz pana posła Adriana Zandberga. Przekazane informacje pozostały bez odpowiedzi.

Po tych ustaleniach nie wszystkie drzewa miały pozostać w lesie i tę wiedzę Państwo mieliście.  Całość prac w tych wydzieleniach zakończono w  listopadzie 2021 r.

W związku z powyższym proszę o zaniechanie rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji.

Informuję ponadto, że zarządziłem dziś dodatkową lustrację tego fragmentu lasu.

 

Przemysław Włodek

Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn