Rezerwaty przyrody

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Krasiczyn znajdują się następujące rezerwaty przyrody: Rezerwat „Przełom Hołubli", Rezerwat „Skarpa Jaksmanicka", Rezerwat „Leoncina"

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Obszary chronionego krajobrazu

Przemysko-Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu ma charakter podgórski, z łagodnymi wzgórzami dochodzącymi do wysokości 430 m n.p.m., które przecina gęsta sieć rzek i potoków. Część zachodnia Obszaru, obejmująca rejony potencjalnie eksploatacyjne znajdujących się tam pokładów diatomitów krzemionkowych (eksploatowanych jedynie w okolicach Leszczawy i Kuźminy), jak i część wschodnia, obejmująca tereny rolnicze i zurbanizowane, noszą cechy obszarów, gospodarczo intensywnie wykorzystywanych.

Obszary Natura 2000

Nadleśnictwo Krasiczyn leży w zasięgu istniejącego obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO) o nazwie „Pogórze Przemyskie” (kod PLB 180001) oraz proponowanych specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO) o nazwie: „Ostoja Przemyska” (kod PLH 180012), „Rzeka San” (kod PLH 180007), „Fort Salis Soglio” (kod PLH 180008) – http://natura2000.mos.gov.pl

Pomniki przyrody

Spośród indywidualnych pomników na szczególną uwagę zasługują: o lipa drobnolistna w wieku ok. 180 lat, wysokości 25 m, o obwodzie 480 cm, w leśnictwie Kormanice, oddz. 72p; o dąb szypułkowy w wieku ok. 200 lat, wysokości 28 m, o obwodzie 577 cm, w leśnictwie Prałkowce, oddz. 3h; o lipa drobnolistna wysokości 28 m, o obwodzie 384 cm, w leśnictwie Krzeczkowa, oddz. 243Ac.

Inne formy ochrony

Większość lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa została uznana za lasy ochronne, wśród których wyróżniamy: wodochronne, stanowiące drzewostany nasienne, ostoje zwierząt chronionych, cenne fragmenty rodzimej przyrody a także lasy wokół miasta Przemyśla

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpiecznie w lesie - poradnik turysty

Bezpiecznie w lesie - poradnik turysty

Bezpiecznie w lesie

Turysto, wędrując po leśnych ścieżkach stosuj się do kilku zasad by Twój wypoczynek był bezpieczny.

Przygotuj się do leśnej wycieczki.

Odpowiedni, wygodny strój i dobrze spakowany plecak to podstawa udanej wędrówki. Przydatna może okazać się aplikacja mapowa mbdl (mobilny Bank Danych o Lasach) na telefony i tablety z systemem Android,  która po pobraniu danych działa również offline.

Do pobrania tutaj:

Spisz przydatne numery (służby porządkowe, nadleśnictwo) ,naładuj telefon, zabierz powerbank.

 

Pamiętaj o repelentach na komary i kleszcze!

 

Trzymaj się wyznaczonego szlaku lub drogi leśnej.

Schodząc ze szlaku możesz się zgubić, ale też niepotrzebnie niepokoić leśną zwierzynę. Unikaj gęstych zarośli i młodników. Jeśli już spotkasz dzikie zwierzę spokojnie się wycofaj. Pod żadnym pozorem nie dotykaj!

Ognisko w lesie można rozpalać tylko w wyznaczonym do tego miejscu!

Listę takich miejsc znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw.

Nie niszcz!

Ani urządzeń i infrastruktury, ani roślin czy grzybów. Nie zostawiaj w lesie śmieci, są realnym zagrożeniem dla środowiska, w tym zwierząt.

Zachowaj zdrowy rozsądek i ciesz się lasem :)

Przed wycieczką sprawdź prognozę pogody, kiedy wieje i pada lepiej przełóż wizytę w lesie.