Wydawca treści Wydawca treści

parki_krajobrazowe

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park powołano dla ochrony walorów krajobrazowych Pogórza Przemyskiego o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych przed nasilającą się antropopresją. W szczególności dotyczy to jedynego w Polsce fragmentu lesistej brzeżnej części Karpat Wschodnich z unikatową formą krawędzi brzegu karpackiego – orograficzną i morfologiczną, na odcinku tzw. sigmoidy przemyskiej, czyli gwałtownego wygięcia brzegu Karpat ku północy. Poza tym Park obejmuje przełomowe odcinki dolin Sanu oraz Wiaru, o rzadko spotykanym w Karpatach przebiegu z zachodu na wschód.

Pod względem administracyjnym Park położony jest w większości
w powiecie przemyskim - 57234 ha tj. 92,5% (gminy: Bircza, Fredropol, Krasiczyn, Dubiecko, Krzywcza, Przemyśl). Pozostały niewielki fragment (4628 ha – 7,5%) leży w powiecie rzeszowskim (gmina Dynów i część miasta Dynów).

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego ma leśno-rolny charakter. Lasy zajmują z reguły wyższe partie terenu (pow. 400 m n.p.m.), zaś niżej położone obszary są wykorzystywane rolniczo.

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności, wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach panują: buk, jodła i sosna.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest również bogaty pod względem osobliwości geologicznych (liczne pomniki przyrody nieożywionej i stanowiska dokumentacyjne).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aktualizacja - Konkurs wiedzy o lasach

Aktualizacja - Konkurs wiedzy o lasach

Aktualizacja:

Z uwagi na wprowadzoną "czerwoną strefę" oraz wzrost liczby zachorowań na COVID-19 jesteśmy zmuszeni odwołać planowany na ten tydzień konkurs wiedzy o lasach.

Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli kontynuować naszą konkursową tradycję. Życzymy wszystkim dużo zdrowia!

 

 

 

Zapraszamy na IX konkurs wiedzy o lasach Nadleśnictwa Krasiczyn.

 

Wzorem lat ubiegłych Nadleśnictwo Krasiczyn organizuje konkurs wiedzy o lasach. W tym roku w nieco zmienionej formule. Konkurs nadal składać się będzie z dwóch etapów: szkolnego i centralnego. W etapie szkolnym Szkolne Komisje Konkursowe wyłonią tradycyjnie trzech laureatów, ale tylko DWÓCH zaprosimy do etapu centralnego. Najlepsza trójka z każdej szkoły otrzyma pamiątkowe dyplomy i upominek. Laueratów dwóch pierwszych miejsc zaprosimy do siedziby Nadleśnictwa na etap centralny.


Konkurs podzielono na dwie kategorie wiekowe: szkoły średnie i szkoły podstawowe klasy VI – VIII.

 

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i przesyłania kart zgłoszeniowych. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

 

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w regulaminie oraz odwołaniu konkursu w przypadku niewielkiej liczby chętnych placówek lub przyczyn od nas niezależnych.