Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aktualizacja - Konkurs wiedzy o lasach

Aktualizacja - Konkurs wiedzy o lasach

Aktualizacja:

Z uwagi na wprowadzoną "czerwoną strefę" oraz wzrost liczby zachorowań na COVID-19 jesteśmy zmuszeni odwołać planowany na ten tydzień konkurs wiedzy o lasach.

Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli kontynuować naszą konkursową tradycję. Życzymy wszystkim dużo zdrowia!

 

 

 

Zapraszamy na IX konkurs wiedzy o lasach Nadleśnictwa Krasiczyn.

 

Wzorem lat ubiegłych Nadleśnictwo Krasiczyn organizuje konkurs wiedzy o lasach. W tym roku w nieco zmienionej formule. Konkurs nadal składać się będzie z dwóch etapów: szkolnego i centralnego. W etapie szkolnym Szkolne Komisje Konkursowe wyłonią tradycyjnie trzech laureatów, ale tylko DWÓCH zaprosimy do etapu centralnego. Najlepsza trójka z każdej szkoły otrzyma pamiątkowe dyplomy i upominek. Laueratów dwóch pierwszych miejsc zaprosimy do siedziby Nadleśnictwa na etap centralny.


Konkurs podzielono na dwie kategorie wiekowe: szkoły średnie i szkoły podstawowe klasy VI – VIII.

 

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i przesyłania kart zgłoszeniowych. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

 

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w regulaminie oraz odwołaniu konkursu w przypadku niewielkiej liczby chętnych placówek lub przyczyn od nas niezależnych.